Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
U današnjem svijetu, druženja su često obilježena bogatim izborom grickalica poput čipsa, krekera, keksa i drugih slanih i slatkih užitaka. Mnoge kupovne bezglutenske grickalice često su prepune masnoća, soli, šećera i konzervansa koji nisu prijateljski nastrojeni prema našem organizmu. No, ne brinite, postoje zdrave alternative koje će zadovoljiti vašu potrebu za grickanjem, a istovremeno pružiti i zdravstvene benefite.
Kupovne bezglutenske grickalice, iako namijenjene ljudima koji imaju intoleranciju na gluten ili preferiraju bezglutensku prehranu, često sadrže visoke količine štetnih sastojaka. Masnoće, sol, šećer i konzervansi često se koriste kako bi se poboljšao okus, tekstura i produljio rok trajanja proizvoda. Međutim, konzumacija takvih grickalica može negativno utjecati na naše zdravlje.
Visok udio masnoća u kupovnim bezglutenskim grickalicama može doprinijeti povećanju tjelesne mase, povišenom kolesterolu i povećanom riziku od srčanih bolesti. Masnoće koje se koriste često su transmasnoće ili zasićene masti, koje su štetne za srce i krvne žile. Prekomjerna količina soli (koja također pojačava okus) u grickalicama može dovesti do povišenog krvnog tlaka, što povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Kupovne grickalice često sadrže visok udio natrija kako bi poboljšale okus i produljile trajnost proizvoda.
Šećer, ozloglašeni sastojak koji se često dodaje u kupovne bezglutenske grickalice, može uzrokovati nagli porast šećera u krvi, slijedom čega dolazi do energetskog pada i osjećaja umora. Također, prekomjerna konzumacija šećera može dovesti do pretilosti, dijabetesa tipa 2 i drugih zdravstvenih problema. Tu su još i konzervansi, koji se koriste za produženje roka trajanja kupovnih grickalica i mogu imati vidljivo negativne učinke na naš organizam. Neki konzervansi mogu izazvati alergijske reakcije, gastrointestinalne smetnje ili poremećaje u radu jetre.
Srećom, postoje zdrave alternative bezglutenskim grickalicama koje će zadovoljiti našu potrebu za uživanjem u hrskavim i ukusnim zalogajima. Sirova mrkva i krastavac hrskavi su i ukusni, a istovremeno nam pružaju prirodne hranjive tvari (vitamine i minerale) i vlakna. Namirnice poput humusa, hrskavog slanutka i namaza od graha ili patliđana nude bogatstvo proteina, vitamina i minerala – i odlično se slažu uz sirovu mrkvu i krastavac! Kada birate grickalice, uvijek je najbolje provjeriti etiketu proizvoda i obratiti pozornost na sastojke. Birajte one koji su prirodni, bez aditiva i s umjerenim udjelom masnoća, soli i šećera. Kombinirajući zdrave grickalice s raznovrsnom prehranom, možete uživati u okusnim zalogajima bez štetnih posljedica po vaše zdravlje.
Jedan od najzdravijih i najpristupačnijih izbora su definitivno svježa sirova mrkva, krastavac ili paprika. Ove hrskave povrtnice bogate su vlaknima, vitaminima i mineralima, poput vitamina A, C, K i kalija. Štapići od ovog svježeg povrća mogu biti savršeni sami po sebi, ili ih možete poslužiti s humusom, zdravim i ukusnim namazom od slanutka.
Humus, sastavljen od slanutka, maslinovog ulja, limuna, sezama i začina, pravi je izbor za sve koji žele uživati u ukusnom zalogaju uz osjećaj sitosti. Slanutak je bogat proteinima, vlaknima i esencijalnim hranjivim tvarima, dok maslinovo ulje pruža zdrave masti i antioksidanse koji podržavaju zdravlje srca. Humus možete koristiti kao namaz za povrće ili kao umak uz bezglutenske štapiće.
Hrskavi slanutak je još jedna odlična opcija koja će zadovoljiti vašu žudnju za slatkim i slanim. Možete ga jednostavno pripremiti tako da slanutak prethodno skuhate, a zatim ga stavite u pećnicu kako bi postao hrskav i zlatno smeđe boje. Slanutak je izvrstan izvor vlakana, proteina i kompleksnih ugljikohidrata koji će vas duže držati siti. Začinite ga začinima poput paprike, češnjaka ili čilija kako biste mu dodali dodatnu aromu.
Recept
Sastojci:
500 g skuhanog slanutka ili slanutka iz konzerve
4 žlice maslinovog ulja
Začini: sol, paprika, curry
Postupak:
Skuhani slanutak pomiješajte sa uljem i začinima i pecite na 180 stupnjeva oko 40 minuta – dok ne postane savršeno hrskav!
Namazi od avokada, leće, graha ili patliđana također su fantastične opcije za zdrave bezglutenske grickalice. Ovi namazi su prepuni hranjivih tvari i mogu se pripremiti na različite načine. Grah i patliđan su odličan izvor proteina, vlakana i vitamina. Možete ih poslužiti s povrćem, bezglutenskim slanim kiflicama ili koristiti kao namaz u sendvičima od bezglutenskog kruha. Avokado je prepun zdravih masnoća, probavnih enzima i vlakana – zbog čega je i vrlo zasitan.
Još jedna hrskava veganska i bezglutenska grickalica koja je odnedavno osvojila internet je veganska slanina – koja se radi od rižinog papira i začina! Najbolja je stvar u vezi ove ‘slanine’ što se vrlo brzo i lako priprema, a većina njenih kalorija dolazi samo od ulja s kojim se poškropi da bi bila hrskava. Rižin papir sam po sebi nema okus, stoga su začini koje sami izaberete ono što će vašoj hrskavoj grickalici dati okus. Možete ovu slaninu koristiti kao hrsvaki dodatak u sendvičima, kao štapiće uz humus ili grickati samu!
Recept
Sastojci:
8 listova rižinog papira
2 žlice maslinovog ulja
2 žlice sojinog umaka
Začini: dimljena paprika, češnjak/luk u prahu, malo soli, papar
Postupak:
U zdjelu pomiješajte sve sastojke osim rižinog papira, dok se ne sjedine i ne dobijete mirisnu marinadu. Prelijte marinadu u duboki tanjur dovoljno širok da u njega možete potopiti cijeli list rižinog papira. Svaki list rižinog papira umočite u marinadu i natopite dok ne omekša, premjestite na dasku za rezanje i narežite na trakice. Tako začinjenu i narezanu ‘slaninu’ premjestite na pleh s papirom za pečenje i pecite na 180 stupnjeva cca. 8 minuta.
Što se tiče slatkih grickalica, kupovne kekse i ostale slatkiše možete lako zamijeniti zdravom i zasitnom poslasticom. Punjene datulje također su odnedavna osvojile srca mnogih, a njihova priprema je izuzetno jednostavna: otkoštene datulje (najbolje svježe) napunite maslacom od kikirikija (ili drugih orašida), u sredinu ‘sakrijte’ jedan badem i posipajte naribanim kokosom (za ‘rafaelo’ verziju) ili organskim kakao prahom (za ‘ferrero verziju).
Još jedna slatka grickalica su i sirove energetske kuglice, čiji sastojci osiguravaju zdrave masnoće, nešto veganskih proteina, minerala magnezija (i još nekih vitamina) i obilje vlakana.
Recept
Sastojci:
200 g otkoštenih datulja (sirove ili suhe prethodno namočene u vodi)
2 žlice sirovog kakao praha
3 žlice sitnih zobenih pahuljica bez glutena
3 žlice maslaca od orašida (kikiriki, badem, indijski oraščić)
1 žlica chia sjemenki
Za ekstra slatku verziju dodajte 1 žlicu zaslađivača po želji (med, agavin sirup…) ili zdravog voćnog namaza
Postupak:
U blenderu izmiksajte sve sastojke dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Čistim rukama formirajte kuglice i pustite da odstoje u hladnjaku barem 3 sata kako bi se stisnule.
Najbolja stvar u vezi svih o vih grickalica je da ih možete ponijeti i sa sobom na plažu, jer se neće pokvariti! Uz svjesan izbor zdravih bezglutenskih grickalica, možemo održavati balansiranu prehranu i podržavati naše opće zdravlje i dobrobit. U slast!
Izvori:
https://www.dijeta.net/bezglutenska-ishrana-moze-da-dovede-deficijencije-izazove-bolest/
https://lolamagazin.com/2021/10/25/sjajne-ideje-za-slane-i-slatke-grickalice-bez-glutena/
https://www.posaljirecept.rs/recepti-za-5-zdravih-i-ukusnih-grickalica-bez-glutena/2/
https://pricejednekuhace.hr/recept/hrskavi-slanutak/
https://www.theedgyveg.com/2016/05/30/vegan-bacon-make-vegan-bacon-using-rice-paper/
https://www.coolinarika.com/recept/punjene-datule-hurme-bombice-568e07c8-647c-11eb-a420-0242ac120025
-
29. ožujka 2021.
-
6. studenoga 2024.
Utjecaj glutena na zdravlje kože
-
23. listopada 2024.
Snaga fermentirane hrane: Zašto je tako zdrava?
-
16. listopada 2024.
„Smart swaps“ u bezglutenskoj prehrani – Obogatite svoju prehranu
-
9. listopada 2024.
Pripremite s nama (zaista) zasitne i zdrave bezglutenske grickalice!